
Jesteśmy katolicką wspólnotą charyzmatyczną, która związana jest z Parafią Najświętszej Maryi Panny na Piasku we Wrocławiu. Misją wspólnoty jest doprowadzanie dzieci, młodzieży i dorosłych do żywej i głębokiej relacji z Jezusem Chrystusem oraz wspieranie ich duchowego rozwoju. Naszym charyzmatem jest ewangelizacja i życie kulturą Pięćdziesiątnicy[1].
Patronami wspólnoty są:
św. Jan Paweł II – nauczanie, nowa ewangelizacja
św. Teresa od Dzieciątka Jezus – wzór życia w wolności poprzez miłość
Dlaczego Wspólnota Bożego Serca?
Św. Teresa od dzieciątka Jezus napisała w swoim dzienniku duszy: […] Zrozumiałam, że Kościół ma Serce i że to Serce płonie Miłością. Zrozumiałam, że jedynie Miłość pobudza członki Kościoła do działania i gdyby przypadkiem zabrakło Miłości, Apostołowie przestaliby głosić Ewangelię, Męczennicy nie chcieliby przelewać krwi swojej… Zrozumiałam, że Miłość zamyka w sobie wszystkie Powołania, że Miłość jest wszystkim, obejmuje wszystkie czasy i wszystkie miejsca!… jednym słowem – jest Wieczna [2].
Poruszeni tym wyznaniem członkowie wspólnoty w życiu codziennym w prostocie i całkowitej wolności chcą przyjmować Bożą Miłość i uczyć się nią dzielić z tymi, którzy Jej nie doświadczyli[3].

Działalność
- Cotygodniowe spotkania otwarte w poniedziałek (Adoracja w ciszy, Msza Święta, Uwielbienie)
- Modlitwa wstawiennicza (każdy drugi poniedziałek miesiąca)
- Wyspa Młodych – grupa młodzieżowa spotkania co drugi piątek miesiąca
- Małe grupy (raz w miesiącu)
- Spotkania ewangelizacyjne z posługą wstawienniczą w int. uzdrowienia duszy i ciała - na terenie archidecezji
- Rekolekcje formacyjne w okresie letnim oraz zimowym (rekolekcje dla formujących się)
- Rekolekcje weekendowe - pogłębienia życia duchowego (rekolekcje otwarte)
- Spotkania formacyjne o charakterze teologicznym oraz psychologicznym
- Dni skupienia
- Dzień wspólnoty
- Diakonie: służba modlitewna, muzyczna, techniczna, animatorów, wystawienników, charytatywna (caritas), social - media, organizacyjna (wysyłanie wiadomości, przygotowanie rekolekcji).
- Przygotowanie dzieci do wczesnej komunii świętej oraz młodzieży do sakramentu bierzmowania



Filary
Eucharystia
Kontemplacja Bożego Serca prowadzi do głębszego zrozumienia prawdy, jak wielkim darem Miłości dla nas ludzi jest Ofiara Chrystusa, który ofiarował samego siebie, aby nas zbawić. Ta prawda urzeczywistnia się za każdym razem, gdy jest sprawowana Ofiara eucharystyczna[4]. Kościół żyje dzięki Eucharystii – Ecclesia de Eucharistiavivit [5]. Cała działalność i życie wspólnoty koncentruje się na Eucharystii i Adoracji Najświętszego Sakramentu. Członkowie wspólnoty zachęceni są do częstego przystępowania do Komunii Świętej oraz trwania na Adoracji Najświętszego Sakramentu. Z Eucharystii wspólnota czerpie moc i siłę do wszelkich posług, które podejmuje realizując swój charyzmat. Całe życie modlitewne wspólnoty znajduje swe centrum i źródło w Eucharystii.
Ewangelizacja
Misją wspólnoty jest doprowadzanie ludzi do żywej i głębokiej relacji z Jezusem Chrystusem i doświadczenia wielkiej Miłości Bożej. Misja ta dokonuje się we wspólnocie poprzez głoszenie Słowa, sprawowanie sakramentów, świadectwo, posługę charyzmatami i pomoc potrzebującym. Nowa Ewangelizacja, do której wzywał Jan Paweł II, charakteryzuje się gorliwością i zapałem przepowiadania w mocy Ducha Świętego [6]. Wspólnota wypełniając zadanie nowej ewangelizacji w swojej misji pragnie pielęgnować dar pięćdziesiątnicy, który jest aktualny po dziś dzień. Wspólnota nie tylko uznaje znaczenie Pięćdziesiątnicy, ale także nią żyje, szerząc kulturę Pięćdziesiątnicy (duchowość pentekostalna[7]) i czerpiąc z niej inspirację do codziennej formacji oraz misji. Członkowie są zachęcani do rozeznawania, pielęgnowania i posługiwania charyzmatami, którymi zostali obdarzeni przez Ducha Świętego, aby jeszcze pełniej uczestniczyć w dziele ewangelizacji.
Najświętsza Maryja Panna
Zadaniem każdego chrześcijanina jako ucznia jest upodabnianie do swojego Mistrza. W tej duchowej drodze upodabniania towarzyszy nam Maryja. Członkowie wspólnoty zachęceni są, aby należeć do Szkoły Maryi. Szkoła Maryi, jak powiadał św. Jan Paweł II, jest najskuteczniejszą z dróg do zjednoczenia z Chrystusem, ponieważ przewodniczką tej pielgrzymki wiary jest Ta, która jest Jego Matką, a zarazem mistrzynią, upodabniania się do Chrystusa [8]. We wspólnocie szczególną czcią otacza się cudowny wizerunek Matki Bożej Zwycięskiej, który znajduje się w Kościele NMP na Piasku. Członkowie uczą się chodzić i zwyciężać w Duchu Świętym jak Maryja oraz uczyć się od niej uwielbienia na wzór Magnificat.
Członkowie zaproszeni są do realizacji 4 bliskości z Panem na co dzień przez:
- słuchanie Słowa,
- uczestnictwo w celebracjach Eucharystycznych,
- milczenie adoracji,
- modlitwę uwielbienia
Formacja
Formacja we wspólnocie ma charakter integralny, który obejmuje wymiar: ludzki, duchowy, intelektualny i misyjny. Nauczanie we wspólnocie opiera się na wykładni: Soboru Watykańskiego II, Katechizmu Kościoła Katolickiego, Magisterium oraz lekturze Pisma Świętego.
Władze
Opiekuni wspólnoty
- ks. Krystian Charchut: założyciel, proboszcz [kan. 519, 528]
- ks. Michał Marciniak: wikariusz [kan. 519], opiekun młodzieży – Wyspa Młodych
Opiekunom pomagają: rada tymczasowa wspólnoty oraz animatorzy.

Przynależność
Uczestnicy formacji początkowej – są to osoby, które zadeklarowały chęć przynależności do wspólnoty. Osoby te zaproszone są do uczestnictwa w formacji początkowej. Formacja początkowa polega spotkaniach w małych grupach, podczas których realizowane są katechezy mistagogiczne (wprowadzenie w chrześcijaństwo).
Formacja uczniów – W formacji uczniowskiej uczestniczą wszyscy ci, którzy zdecydowali się wstąpić do wspólnoty. Formujący się uczniowie mają obowiązek uczestnictwa w spotkaniach małej grupy, która jest miejscem zawiązywania relacji, budowania jedności i formacji chrześcijańskiej. Ponadto starają się uczestniczyć w spotkaniach wspólnoty i rekolekcjach. Uczniowie formujący się żyją charyzmatem wspólnoty i jej filarami. Włączają się w posługę ewangelizacji i czują się odpowiedzialni za budowanie wspólnoty, której centrum stanowi Kościół Najświętszej Maryi Panny na Piasku. Wszystkie działania członkowie podejmują zgodnie z własnymi możliwościami i rozsądkiem, mając na uwadze obowiązki stanu tj. małżeństwo, rodzina. Szczególnym wydarzeniem jest dzień posłania uczniów, który odbywa się na początku roku formacyjnego, oraz uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, kiedy członkowie uroczyście oddają się Sercu Jezusa poprzez zawierzenie.
Wyspa Młodych – Wyspa Młodych to młodzieżowa gałąź Wspólnoty Bożego Serca, przeznaczona dla osób poniżej 18. roku życia oraz starszej młodzieży. Nie stanowi odrębnej wspólnoty, lecz jest młodzieżowym projektem – przestrzenią dodatkowej formacji, modlitwy i budowania relacji. Wyspa jest otwarta zarówno dla młodzieży, której rodzice formują się we Wspólnocie Bożego Serca, jak i dla wszystkich chętnych spoza tej wspólnoty. Więcej informacji <tutaj>.
Towarzyszący wspólnocie – Są to osoby, które nie zdecydowały się podjąć formacji uczniów. Towarzyszący wspólnocie zachęceni są do życia filarami wspólnoty, mogą brać udział w rekolekcjach otwartych i innych działalnościach realizowanych przez wspólnotę. Szczególnym miejscem towarzyszenia są spotkania poniedziałkowe.
Majątek
Wspólnota nie posiada własnego majątku, ponieważ ma charakter parafialny. Wszelkie ofiary można składać na konto parafii, bądź podczas ogłaszanych zbiórek.
Czym jest kultura Pięćdziesiątnicy?
Z dokumentu Komisji Doktrynalnej ICCRS „Chrzest w Duchu Świętym”[9]
[…]Kultura jest dzielonym wspólnie sposobem życia, który ucieleśnia głęboko zakorzenione przekonania i wartości społeczeństwa. Czym jest kultura Pięćdziesiątnicy? Jest to taka kultura, w której zna się, kocha i często przyzywa Ducha Świętego, gdzie całokształt sposobu życia wypływa z aktywnej obecności Ducha i Jego darów. Taka kultura wyraża się w liturgii oraz modlitwie wspólnotowej, w życiu rodzinnym, w muzyce, sztuce, edukacji, rekreacji, polityce i w innych formach interakcji społecznych.
Pośród cech charakterystycznych tej kultury znajdują się:
- przesycone pewnością wyczekiwanie na to, żeby Pan do nas przemówił i działał w naszym życiu;
- spotkania liturgiczne i modlitewne, które zawierają radosne i spontaniczne uwielbienie i oddawanie czci;
- regularne czytanie i dzielenie się fragmentami z Pisma Świętego;
- bliskie więzi duchowego braterstwa i siostrzeństwa, często w postaci jakiejś wspólnoty;
- otwarcie na Bożą moc uzdrawiania i uwolnienia;
- aktywne zaangażowanie w walkę duchową;
- miłość do Boga, wyrażająca się w pokornym pomaganiu sobie nawzajem oraz potrzebującym;
- mocny zwrot w stronę ekumenizmu;
- gorliwość w niesieniu świadectwa Ewangelii oraz tęsknota za przyjściem Chrystusa w chwale.
Ostatecznie, kultura Pięćdziesiątnicy – kultura życia, która obala kulturę śmierci – powinna wpływać na całe społeczeństwo i kształtować je.[…]
bibliografia
[1] ICCRS, Chrzest w Duchu Świętym, Kraków 2014, ss. 83 – 84.(1) Dzieje duszy, Poznań 2018, s. 454 – 455.
[2] Dzieje duszy, Poznań 2018, s. 454 – 455.
[3] Zob. również Franciszek, Encyklika Dilexit Nos, Rzym 2024.
[4] Por. Jan Paweł II, Orędzie na stulecie poświęcenia ludzkości Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, (Watykan 3.06.1999).
[5] Jan Paweł II, Ecclesia de Eucharistia, pkt 1.
[6] Por. Jan Paweł II, Novo millennio ineunte, pkt 40.
[7] Duchowość pentekostalna to jedna z duchowości w Kościele Katolickim potocznie nazywana duchowością charyzmatyczną.
[8] por. Jan Paweł II, Rosarium Virginis Mariae, pkt. 14 – 15.
[9] ICCRS, Chrzest w Duchu Świętym, Kraków 2014, ss. 83 – 84.